Analiza wyników ankiet

Analiza wyników ankiet, dotyczących projektu:

„Remont i modernizacja Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnie oraz budowa filii bibliotecznej w Wilkowicach”

Badane w ankietach osoby to mieszkańcy Gminy Lipno. Ankiety były anonimowe, zawierały 4 pytania, a na celu miały poznanie opinii nt. poprawienia warunków Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnie oraz budowę nowego budynku  filii bibliotecznej w Wilkowicach.

Konsultacje przeprowadzone zostały w dniach od 11.04.2017 r. do 30.04.2017 r.

a uzupełnione ankiety, wrzucać można było w ustawionych urnach w bibliotekach.

Osoby ankietowane, odpowiadały w następujący sposób:

Pytanie nr 1: „Proszę sobie wyobrazić, że w gminie powstaje nowoczesne miejsce spotkań dla mieszkańców, w których również Pan/i będzie brać udział. Co powinno się znaleźć w takim miejscu, żeby czuł/a Pan/i się tam dobrze?”

·         wszechstronne pomieszczenia biblioteki z ciekawym wnętrzem,

·         z wydzieloną strefą do rozmowy, przeglądania na miejscu gazet, czasopism oraz książek a także spędzenia więcej czasu w bibliotece przy filiżance kawy lub herbaty.

Pytanie nr 2: „Czy korzysta Pan/i z Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnie lub filii w Wilkowicach? Jeżeli nie, proszę napisać dlaczego?”.

·         prawie wszyscy ankietowani  korzystają z GBP w Lipnie lub z filii bibliotecznej w Wilkowicach, albo korzystają z obu ww.  bibliotek.

Pytanie nr 3: „Biblioteka marzeń. Co powinno znaleźć się w bibliotece, żeby korzystał/a Pan/i z niej częściej lub zdecydował/a się ją odwiedzić?”

·         więcej naturalnego światła, przestrzeni

·         wygodne meble,

·         dobrze oznaczone pozycje książek, regałów, działów,

·         miejsce dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników (dla osób niepełnosprawnych, dla rodziców z wózkami oraz dla osób starszych),

·         wydzielona salka audio-video, salka multimedialna

·         wypożyczalnia internetowa (zamawianie, rezerwowanie i przedłużanie książek elektronicznie),

·         miejsce, w którym będzie można spotkać się ze znajomymi, porozmawiać, spędzić ciekawie czas, odprężyć się po pracy.

Pytanie nr 4: „Proszę zaproponować rodzaj zajęć dodatkowych, które mogłaby zorganizować biblioteka, a w których chętnie wziąłby/wzięłaby Pan/i udział?”

·         zajęcia kreatywne dla całych rodzin (gry planszowe, gry multimedialne)

·         spotkania z ciekawymi ludźmi (np. autorami książek, poetami, podróżnikami itp.)

·         wystawy fotografii, malarstwa, grafiki (w tym także wystawy  osób lokalnych, które mają takie pasje i zainteresowania)

·         dyskusyjny klub książki (analiza przeczytanej literatury, rozmowy o różnych autorach) dzielenie się swoją refleksją , nt. przeczytanej książki, (wieczorki tematyczne)

·         warsztaty fotograficzne,

·         taneczne

·         plastyczne

·         rękodzieła

·         kulinarne itp. (zarówno dla dzieci jak i dla osób starszych)

·         cicha muzyka w tle

Wnioski na podstawie odpowiedzi osób ankietowanych:

Biblioteka wielu osobom kojarzy się z nowoczesnym miejscem, stworzonym dla wszystkich użytkowników. Ankietowani zauważają, że obecnie biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek, lecz instytucje otwarte na różne formy działalności – od książki i promowania czytelnictwa, po najrozmaitsze spotkania twórcze (w zakresie kultury, sztuki, muzyki, plastyki itd.). Biblioteki dla osób ankietowanych to również miejsca spotkań ze znajomymi, przestrzeń spędzania wolnego czasu z dziećmi, ale również wydzielone miejsce ciszy i relaksu.

Ankietowani opisują bibliotekę jako miejsce wychodzące naprzeciw nowym technologiom informatycznym,  udostępniające szeroką gamę zbiorów tradycyjnych i elektronicznych, a także informacji elektronicznych, usług edukacyjnych i kulturalnych. Biblioteka to miejsce dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników, zarówno dla dzieci, dorosłych, osób starszych i niepełnosprawnych.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konsultacjach!