Jubileusz 20-lecia chóru "Rapsodia"

Chór „Rapsodia” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie obchodził 20 lecie działalności. Koncert jubileuszowy odbył się 17 listopada 2018 roku w kaplicy p.w. Św. Jadwigi w Lipnie.

Dwudziestolecie swojej działalności „Rapsodia” uczciła koncertem w którym zaprezentowała  program złożony z utworów muzyki klasycznej i sakralnej. Prowadził go dyrygent chóru Damian Ziegler, który w przerwach między utworami opowiadał ciekawe historie z życia chóru. W koncercie wzięli także udział zaproszeni goście: Agnieszka Turkiewicz (sopran) i Paulina Kowalczyk (pianino). Koncert zakończyły życzenia i gratulacje. Chór otrzymał je od lokalnego samorządu oraz delegacji chórów ze Śmigla, Leszna, Krzemieniewa i Osiecznej. Chórzyści śpiewający dłużej niż 10 lat otrzymali specjalne gratulacje od Wójta Gminy Lipno. Do tego grona należą: Zdzisław Majowicz, Krystyna Majowicz, Henryk Kozłowski, Edmund Nowak, Roman Reszczyński, Jan Steżycki, Leontyna Stężycka, Józef Staniewski, Jolanta Kaczmarek Włodzimierz Kaczmarek, Sylwester Wawrzyniak, Helena Marcinkowska, Teresa Górak, Aleksandra Łukasik, Maria Skubiszyńska, Teresa Molenda, Maria Nadol, Elżbieta Zagrobelna, Zofia Bartosz i Gabriela Kotwas. Chórzyści z Rapsodii nie zapomnieli o swoim dyrygencie. Damian Ziegler otrzymał podziękowania, gorące życzenia i upominek. Obchodom jubileuszu towarzyszyła wystawa fotograficzna poświęconą 20 letniej działalności chóru.

Chór „Rapsodia” został założony w 1998 roku przez ówczesnego dyrektora GOK – Rafała Rosolskiego, a jego dyrygentem został Damian Ziegler, który funkcję tę pełni do dnia dzisiejszego. Pierwszymi chórzystami byli członkowie nie istniejącego już wtedy zespołu Klubu Emerytów: Franciszka i Roman Wozińscy, Elżbieta i Stanisław Lasotowie, Maria i Władysław Bojkowie, Czesława Stachowiak i Alojzy Maćkowiak. Po pierwszym roku działalności grupa liczyła już kilkanaście osób i stale się rozrastała. Niebawem po za występami na terenie gminy, przyszły pierwsze występy po za jej granicami. Chór brał udział w Świętach Pieśni, Przeglądach Kolęd i Pastorałek a w 2004 roku „Rapsodia” reprezentowała powiat leszczyński na Dożynkach Wojewódzkich w Jarocinie. Z kolei w 2006 roku chór był w Lipnie współorganizatorem Święta Pieśni. W 2003 roku z inicjatywy Józefa Staniewskiego z Gronówka chór nawiązał współpracę ze Związkiem Polaków na Białorusi i wyjechał na koncerty do Grodna i Słonimia. W tym samym roku w ramach rewizyty Rapsodia gościła chór „Credo” ze Słonimia. Grupy z Białorusi przyjechały do Lipna jeszcze raz w 2005 roku. Tym razem były to dziecięce zespoły z Łuckowlan i Ejsmont Wielkich. W dalszych latach współpraca z polonijnymi chórami zaowocowała wyjazdami na koncerty do Kamieńca Podolskiego (Ukraina), Mostów (Czechy) i Budapesztu (Węgry) oraz organizacją w Lipnie w 2009 roku Międzynarodowych Spotkań Chórów Polonijnych pn. „Polskie Kwiaty”. Z biegiem lat poszerzał się repertuar chóru. W programie obok utworów klasycznych, sakralnych i patriotycznych zagościła muzyka rozrywkowa i biesiadna. Chór z powodzeniem próbuje swoich sił w programach satyrycznych i kabaretowych. Chór „Rapsodia” powstał i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie, a od 2003 roku organizacyjne i finansowo wspiera jego działalność Towarzystwo Śpiewu „Rapsodia. W 2012 roku „Rapsodia” została uhonorowana przez Radę Gminy Lipno tytułem „Zasłużony dla Gminy Lipno”. Na ten sukces decydujący wpływ miała osobowość i kreatywność dyrygenta – Damiana Zieglera oraz zaangażowanie członków pod przewodnictwem Józefa Staniewskiego – prezesa Towarzystwa Śpiewu „Rapsodia”.

Luty 2019