Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnie oraz jej filia w Wilkowicach, to cenione przez mieszkańców Gminy placówki oświatowo–kulturalne.
Nasze biblioteki rozwijają i zaspokajają potrzeby czytelnicze i informacyjne mieszkańców gminy. Chcemy by stały się atrakcyjnym miejscem spotkań społeczności lokalnej.
Współpracujemy z miejscowymi organizacjami i instytucjami. Poszukujemy wciąż nowych, lepszych rozwiązań. Promujemy książki, czytelnictwo i biblioteki poprzez organizowanie imprez kulturalnych, konkursów literackich, lekcji bibliotecznych, pogadanek i spotkań autorskich a także rozpowszechniamy informacje w tym zakresie.
Prowadzimy otwarty dostęp do książek, prasy oraz posiadamy bezpłatny dostęp do Internetu dla czytelników i wszystkich mieszkańców gminy.
Cały czas ulepszamy a także rozwijamy stronę internetową biblioteki, prowadzimy profil społecznościowy na facebooku oraz czat GG dla czytelników (forma - Zapytaj bibliotekarza). Od 2014 roku nasz katalog zbiorów dostępny jest dla każdego w wersji on-line .

Nasza misja: wspieranie edukacji kulturalnej i społecznej na wszystkich poziomach wiedzy!

Z kart historii.

… jak to z lokalami było:

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnie powstała w 1949 r. Od 1955 roku, nastąpiła zmiana podziału administracyjnego wsi a jej nazwę zmieniono na Gromadzką Bibliotekę Publiczną. Wtedy też nastąpiło wyłączenie bibliotek z resortu oświaty, a podporządkowano je Ministerstwu Kultury i Sztuki.
Początkowo biblioteka znajdowała się w małym pomieszczeniu na poddaszu, w prymitywnych warunkach. Następnie otrzymała lokal, znajdujący się przy Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej. W roku 1973, przywrócony został podział kraju na gminy i biblioteka zmieniła nazwę na Gminna Biblioteka Publiczna.
Od 1991 roku, biblioteka w Lipnie otrzymała nowy, przestronny lokal przy Urzędzie Gminy Lipno.

Filia biblioteczna w Wilkowicach istnieje od 1 lutego 1960 roku. (W tym czasie odbyły się 3 przeprowadzki). Początkowo mieściła się przy ul. Dworcowej - w prywatnym mieszkaniu państwa Wojciechowskich. Następnie została przeniesiona do miejscowego budynku Szkoły Podstawowej, dokładnie w2003 r., gdzie funkcjonowała aż do 2012 roku. Od 2012 do chwili obecnej, biblioteka mieści się przy ul. Święciechowskiej.

"Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi.
Wejdź gościu i stań się przyjacielem."
                                                                                                  Jan Wiktor

[*Jan Wiktor - polski pisarz, publicysta, dziennikarz ].