W środę 23. kwietnia br. Filia biblioteczna w Wilkowicach zorganizowała spotkanie, na które zaproszeni zostali uczniowie klas od 1-3 (wraz z wychowawcami) ze SP w Wilkowicach oraz Inspektor Ruchu Drogowego – chorąży Grzegorz Monkiewicz a także zastępca komendanta Placówki Żandarmerii Wojskowej w Lesznie – starszy chorąży Paweł Siecla.

Dzieci miały okazję zapoznać się z pełną wyzwań i niebezpieczną pracą Żandarmerii Wojskowej oraz Policji. Żandarmeria Wojskowa pełni rolę Policji Wojskowej, zapobiega popełnianiu przestępstw na terenach jednostek wojskowych a także w miejscach publicznych. Jest też organem ścigania oraz wyodrębnioną i wyspecjalizowaną służbą Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wraz z Policją dba również o bezpieczeństwo na drodze. I właśnie głównie bezpieczeństwo w ruchu drogowym, było tematem spotkania. Dzieci dowiedziały się, jak dbać o swoje bezpieczeństwo na drodze a także co trzeba robić, by być bardziej widocznym, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym.

Nasi goście zaprezentowali sprzęt, jaki niezbędny jest podczas ich pracy. Uczniowie mogli przymierzyć hełmy, kaski, kamizelki kuloodporne a także przyjrzeć się jak wyglądają kajdanki, alkomat, „pałka policyjna” tzw. tonfa, tarcza do zatrzymywania pojazdów tzw. lizak, czy wykrywacz metalu. Największą frajdę sprawiło dzieciom obejrzenie pojazdów służbowych Żandarmerii Wojskowej oraz innych sprzętów, które dostępne są w wyposażeniu tychże samochodów.

Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki ŻW, między innymi odblaski.

Czerwiec 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4