"Cali w złocistym popołudniu. Suniemy sobie z wolna…"

W piękne, majowe popołudnie (30.05.2016 r.), przy dźwiękach jazzu, w nastrojowym klimacie odbyło się II Gminne Wspólne Czytanie z Biblioteką. Spotkanie w tym roku upłynęło pod przewrotnym hasłem CZYTANIE TO NIE DRAMAT, w związku z 400. rocznicą śmierci Williama Szekspira. Po raz kolejny próbowaliśmy udowodnić, że czytanie absolutnie nie jest nudne, a wręcz przeciwnie, bawi, rozwija, wzrusza, zaskakuje…
Emocji dostarczyli nam zarówno czytający goście, jak i finaliści konkursu MISTRZ SŁOWA. Przed finałem odbyły się eliminacje wśród uczniów wszystkich szkół podstawowych oraz gimnazjum, podczas których wyłoniliśmy 10 finalistów. Już na etapie eliminacji przekonaliśmy się, że młodzi ludzie potrafią zaskoczyć nas swoimi interpretacjami. Do eliminacji zgłosiło się łącznie 30 uczniów. Eliminacje miały charakter warsztatowy, po prezentacji tekstów razem z Panem Tadeuszem Hofmańskim oraz Panem Damianem Zieglerem omawialiśmy występy uczestników.

W finałowej walce o tytuł Mistrza Słowa, podczas II Gminnego Czytania, jury w składzie: Pan Tadeusz Hofmański, Pan Krzysztof Taciak z Miejskiej Biblioteki Publicznej z Leszna oraz Pani Agnieszka Kozłowska z Gminnej Biblioteki Publicznej z Lipna, przyznało następujące tytuły:
I miejsce oraz tytuł Mistrza Słowa w kategorii Szkoła Podstawowa – Emilia Dworak
Wyróżnienia – Małgorzata Glapiak oraz Kornelia Chmielewska

I miejsce oraz tytuł Mistrza Słowa w kategorii Gimnazjum – Mateusz Biały
Wyróżnienia – Grzegorz Walewski oraz Emilia Bolewicz

W finale wystąpili również Jakub Gabała, Maciej Stachowiak w kategorii Szkoła Podstawowa, Agata Cieślik oraz Martyna Kajoch w kategorii Gimnazjum.

Dziękujemy uczestnikom konkursu za zaangażowanie, zaskakujące pomysły interpretacji tekstów oraz za lektorskie popisy. Dziękujemy jurorom, nauczycielom oraz wszystkim szkołom Gminy Lipno za współpracę, a czytającym gościom za wzruszające, dojrzałe, zaskakujące wystąpienia: pani Dorocie Grochowej z biblioteki Szkoły Podstawowej w Lipnie, Panu Krzysztofowi Taciakowi z Miejskiej Biblioteki Publicznej z Leszna oraz dyrektorowi GOK-u Panu Damianowi Zieglerowi. Panu Damianowi dziękujemy również za pomoc podczas eliminacji oraz Gminnego Czytania.

Nagrody dla finalistów zostały dofinansowane przez Wójta Gminy Lipno Pana Jacka Karmińskiego oraz firmę Rob-Man z Ziemnic. Specjalne zakładki na Gminne Czytanie wykonała Wiola Majchrzak, natomiast galaretki w kształcie ust, które były motywem przewodnim wydarzenia, przygotowała Pani Renata Reszczyńska. Dziękujemy!

Jest nam niezmiernie miło, iż wspólnie udało nam się pokazać, że czytanie może być niezwykłym doświadczeniem!