Jak ciekawie wykorzystać czas wolny podczas ferii, gdy szaro za oknem, nadziei brak na śniegowe szaleństwo, a nuda już puka do drzwi? Otóż recepta na to znajduje się w zasięgu ręki, tuż za progiem, blisko nas…w Lipnie. Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury po raz kolejny zorganizowała półkolonie zimowe dla dzieci. Sposobu na nudę szukaliśmy w różnych miejscach. Podczas pięciu spędzonych razem dni zaproponowaliśmy dzieciom wiele zajęć, miedzy innymi wybraliśmy się do kina w Lesznie obejrzeliśmy tam dwa filmy: Baranek Shaun oraz Pingwiny z Madagaskaru. Następnego dnia w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w magicznym nastroju, podpatrywaliśmy sztuczki iluzjonisty Łukasza Podymskiego. Musimy przyznać, że niektóre z nich dały nam dużo do myślenia. Następnie piętro wyżej w bibliotece, uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, gdzie można było oddać się rysowaniu, wycinaniu lub malowaniu. Po skończonych zajęciach, każdy mógł zjeść przepyszną pizzę. W kolejny, trzeci już dzień, uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej: „W krainie baśni i legend”. Wśród muzealnych eksponatów słuchaliśmy legend związanych z naszym regionem a potem mogliśmy narysować to, co utkwiło nam w pamięci. Dodatkową inspiracja były wiszące na ścianach barwne pejzaże. Tego samego dnia zwiedziliśmy lotnisko (Centralną Szkołę Szybowcową w Lesznie), gdzie przewodnik opowiedział nam wiele ciekawych historii dotyczących samolotów, każdy ochotnik mógł wsiąść do szybowca i wyobrazić sobie, że sunie w przestworzach. Czwarty dzień to czas ruchu i bardzo potrzebnej aktywności fizycznej. Do ćwiczeń zachęcał nas sam Krzysztof Tumko, który w bardzo atrakcyjny a zarazem prosty sposób pokazał nam, że ruch to zdrowie i świetna zabawa. Piątkowy, ostatni dzień półkolonii, podzielony był pod względem rozrywek. Od samego rana wszyscy pojechaliśmy do Centrum zabaw WMB w Lesznie, gdzie przez ponad 2,5 godziny każdy mógł skorzystać z dostępnych tam rozrywek. Niezwykłą atrakcją okazało się nocowanie w bibliotece. Od dawna chcieliśmy to zorganizować i w tym roku się udało. Piątkowy wieczór upłynął nam pod hasłem zagadek Sherlocka Holmesa. Uczestnicy mieli za zadanie znaleźć za pomocą map ukryte informacje w książkach, rozszyfrować zakodowane wiadomości oraz odnaleźć za pomocą wskazówek zaginione słodycze. Nie zabrakło również dobrej zabawy przy karaoke oraz seansu filmowego, czyli dobrej bajki na dobranoc. Jak się okazało samo przebywanie wśród książek zachęca żeby po nie sięgnąć. W sobotni poranek uczestnicy zajęć samodzielnie zorganizowali sobie kącik czytania na głos. Ferie już za nami, ale był to czas swobody, zabawy, ciekawych wyjazdów oraz chwil radości. Wszystkim dzieciom gorąco dziękujemy za aktywny udział i wspaniałą atmosferę. Mamy nadzieję, że uczestnicy ferii, zorganizowanych przez GBP oraz GOK w Lipnie, przeżyli z nami niezapomniane chwile...

(16-20.02.2015 r.)

Lipiec 2017